איך להציג ברכה לחגים?

עדכונים על מאמרים ופעילויות במסגרת בית הספר לדיבור מול קהל אפריל 2009


סיפור לחגים: קצת לפני פחס שעבר נרשם לקורס שלי רואה חשבון ערבי מנצרת. אתם הרי יודעים שאני מראיין לעומק כל מצטרף לקורס, והסיפור שלו היה מעניין וגרם לי לחשוב - יש לו משרד משלו, ובשנה שחלפה הוא הגדיל אותו והוסיף כמה רואי חשבון חדשים. חלק מהצוות החדש הם יהודים, ולכן לפני החג הוא היה צריך (לראשונה בחייו) להרים כוסית ולברך, וזה הלחיץ אותו מאד.  לא הצד הדתי הפריעו לו (הוא בדק בויקיפדיה והרגיש נוח עם השליטה בכשרות ובמנהגים הפורמליים -. דווקא הצד הלא פורמלי של לקום ולברך בצורה 'קלילה' ולא פורמלית הלחיץ אותו. קבעתי איתו פגישת אימון, ובנינו ביחד ברכה נחמדה ומתאימה.

אני עדיין הרגשתי לא נוח - זה היה פיתרון מאד מקומי. מה כל כך קשה ומפחיד בלברך?
בחודשים מאז בדקתי את הנושא לעומק עם התלמידים שלי, והרבה מהם סיפרו על תחושות דומות - ולכן פיתחתי ובחנתי טכניקה יעילה ופשוטה איך להכין ברכה קלילה ונחמדה תחת לחץ היא מצורפת במסמך וורד המחובר. אני מציע להדפיס את הדף ולשמור ליום העצמאות ואח"כ לראש השנה, אבל ליתר ביטחון אני מפרסם את המאמר באתר שלי.

כמו כן, בשבועות הקרובים ישנן כמה פעילויות מעניינות שאני מקיים - מועדון הדיביייט עושה קאמבק  ביום שלישי הבא (חול המועד) עם הזדמנות לנאומים ארוכים ומשוכללים יותר.
בחודש מאי אני עושה פרוייקט גדול ומאד מעניין שיוכל לתת לכם בוגרי הקורס עוד קפיצת מדרגה בביטחון העצמי בכושר הנאום - אני מקיים סמינר סופשבוע מרוכז בקיבוץ נחשולים שבו נקיים 8 סדנאות אינטנסיביות לדיבור מול קהל.  מה שמיוחד בפעילות כזו (ואני יכול להעיד שהפעם הראשונה שאני הייתי בכזו, בהולנד ב-1999 הקפיצה את הרמה האישית שלי) זה שהשילוב תיאוריה-תירגול-משוב קורה ברצף מיידי ומפשר לשפר ולתקן מייד.  כמו כן הסמינר הגדול יותר (30 איש) ייאפשר לקיים שתי סדנאות במקביל וכך גם ייתן לכל אחד לבחור את התכנים שמעניינים אותו, גם ייתן לכם לדבר בכל תרגיל מול קהל קצת שונה, וגם ייאפשר כמה נאומים מול קהל גדול יותר.  בין הסדנאות ובשישי בערב נקיים פעילויות חברתיות שגם הן יהיו סביב נושא עמידה מול קהל - קידוש בערב שישי, מסיבת קריוקי בלילה, והדרכת טיול בשבת בצהרים. 

אז חג שמח, ובהצלחה בכל הרמות הכוסית!

גיא
 

להצטרפות לעדכונים וניזלטרים בנושאי רטוריקה, נאומים ופחד במה הירשם כאן

למידע נוסף והרשמה