הכשרת רבנים בהופעה מול קהל

ש' 15/05/2021 12:05

רבנים לומדים לדרוש מול קהל
אחרי 9 שנות עבודה משותפת עם תנועת ברקאי, אני חוזר השבוע לקורס עם רבני התנועה.  זהו קורס שהתחיל ב-2020 והופסק בגלל סגר הקורונה, ועכשיו אפשר סוף סוף להשלים אותו.

איפה מלמדים הופעה מול קהל לרבנים?

האמת שאנחנו מלמדים דיבור מול קהל להרבה אירגונים דתיים, אבל ברקאי היא גוף מיוחד בשבילנו, ובכלל. תנועת ברקאי היא גוף של הציונות הדתית שעוסק בהכשרת רבנים צעירים לתפקידי מנהיגות בקהילה. התנועה מקיימת תוכנית הדרכה מקיפה לרבנים צעירים (2-4 שנים אחרי ההסמכה לרבנות) שבה הם לומדים את כל הנושאים הלא-הלכתיים שקשורים לעבודתם כרבנים: לדוגמה איך לעזור לזוגות במשבר, איך לתמוך רגשית באבלים - וגם איך להופיע נכון מול הקהילה שלהם ומול הציבור הרחב.

מה רבנים צריכים לדעת על הופעה מול קהל?

רבנים מדברים כל הזמן מול קהל - בדרשות, דברי-תורה או שיעורי גמרא, אבל גם בדברים שגרתיים כמו פגישות בעיריה או גיוס תרומות. רבני תנועת ברקאי ילמדו בשיעור הקרוב (השני מתוך שישה) נלמד את הנושא של שפת גוף מול קהל. בהרצאה נבין לא רק את הנושאים הכללים של שפת גוף מול קהל: איך לנהל קשר עין, איך להשתמש בידיים כדי להעצים מסרים, וכן הלאה.

דגש מיוחד יהיה על הבעיות במגזר הדתי: הנטיה לדבר תוך התנדנדות קדימה ואחורה, הנטיה להישען על ה'סטנדר' (מעין דוכן נואמים קטן), ההבדל בין בית כנסת אשכנזי בו עומדים עם הגב לארון הקודש והפנים לקהל, לבין בית כנסת ספרדי שבו יש במה המוקפת בקהל, וכך בכל רגע שליש מהקהל רוא את גבו של הרב.

 

 

למידע נוסף והרשמה