מטרת הסדנה
- בטחון מול קהל
דוברים חדשים נקלעים לעיתים למעגל של היזון חוזר שלילי- יכולת נמוכה מערערת את הבטחון, דבר שפוגע בתפקוד וחוזר חלילה. לכן מספיק שהדרכה תשפר את האמון של החונך בעצמו כדי לשפר את כושר הביטוי שלו. אנחנו ממחישים למשתתפים שלנו ש’כמו שאתה לא רואה רגליים רועדות אצל אחרים, אף אחד לא רואה רגליים רועדות אצלך…’ - שיפור יכולת הצגת הסברים
ההדרכה נותנת כלים פשוטים שעוזרים לסדר את השיעור באופן מובן יותר שקל לעקוב אחריו. שיטות כמו ‘עקרון השילוש’ ו’אבני דרך הוכיחו את עצמן אצל כל דובר. - טכניקות להעמקת ההסברים והפיכתם למובנים
בעזרת חידוד האבחנה בין ‘טענה’ לבין ‘טיעון’ אנו מציגים סטנדרט להערכת העומק של ההסברים. השימוש בדימויים ציוריים ובהומור מסייע להסברים להיקלט בזיכרון לטווח בינוני-ארוך, ובכך מסייע להפנמתם. (דימויים כמו ‘המפץ הגדול’ ו’חור שחור’ הם דוגמה לפיזיקאים שהצליחו לחבר את הציבור להסברים שלהם). - הסדנה אינה מחליפה קורס דיבור מול קהל אלא רק נותנת תמונה וחוויה של התחום.
מערך שיעור מתוכנן
שיעור ראשון: פתיחה והיכרות
מהי רטוריקה ולמה היא חשובה, למה הסדנה הזו תעזור לך. מה יגרום לאנשים להקשיב לך.
תירגול –ספר על עצמך ופשלה שקרת לך מול קהל
שיעור שני: תוכן
נלמד את הכללים הבסיסיים של הנאום: סדר ומבנה- איך להקל על הקהל לעקוב אחרי ההסבר ולהבין אותו.
- סדר ומבנה – איך להקל על הקהל לעקוב אחרי ההסבר ולהבין אותו.
- למה מיבנה חשוב.
- פתיחה וסיום – איך להבטיח שהקהל יקבל אותך היטב ויזכור אותך.
- ‘אבני דרך’- הטכניקה להבטיח שהקהל נשאר איתך
- תירגול – נאום שלד
- נאומים עם עומק – איך להבטיח שהקהל הבין אותך עד הסוף והשתכנע
- פיתוח טיעונים – זה שאתה מבין על מה אתה מדבר לא אומר שהקהל מבין
- שימוש דוגמאות – נאום בלי דוגמאות זה כמו אפוד בלי תחמושת.
- תירגול– משחק הרחבת טיעון (פיתוח תירוץ- ‘למה איחרתי’)
שיעור שלישי: סיגנון
נלמד איך לעמוד בפני קהל, איך להקרין ביטחון ומומחיות, ואיך לשדר רגשות
- סיגנון בלתי מילולי – איך לגרום לקהל לחבב אותנו ולרצו להקשיב לנו
- מעגלי שפת גוף: מיקום, יציבה, תנועות ידיים, הבעות פנים, קשר עין
- הנוסחה- קשר בין שפת גוף לעוצמת דיבור
- תירגול – ‘של מי השורה הזאת בכלל’ משתתף אחד מדבר ואחר עושה את תנועות הידיים והגוף
- סיגנון מילולי – איך לעזור למילים שלנו לחבב אותנו על הקהל
- מישלב – ההבדל בין אדוני גש לכאן בבקשה” לבין “גבר- בואנ’ה רגע”
- הומור –איך לצאת מצרות שלא היית צריך להיכנס אליהן
- תירגול– יצירת דימויים גרפיים לנושאי העסק
שיעור רביעי: התאמת הנאום להקשר
דע את הקהל שלך, והתאם עצמך אליו. כיצד להתכונן כראוי לנאום
- מיהו, מה תפקידו / מעמדו,מה הידע שלו, איך הוא רואה אותי (דהיינו האם למשל הוא מחוייב להקשיב לי כמו קצינים וחיילים או שאני צריך לעניין אותו).
- נסיבות – מיקום במהלך היום, במה, הציוד שעומד לרשותי, דוברים אחרים
- מגבלות – משך הנאום, אם יש חוקים או כללים שחלים במסגרת וכדומה.
המרצה: גיא יריב
- מנחה מועדון הדיבייט באוניברסיטת תל אביב
- לשעבר מרצה לרטוריקה בפקולטה למשפטים במכללת נתניה ובמכללה למינהל
- אלוף ישראל ברטוריקה, פיינאליסט אליפות אירופה ברטוריקה.
- דובר מצטיין של אליפות הארץ בדיבייט לסטודנטים.
- שופט ראשי ומנהל מקצועי באליפות אירופה ברטוריקה
- מנכ”ל מכון המחקר ‘מעל>הממוצע’ ועורך הספר ‘המדריך להשכלה גבוהה’
עלויות: כל הרצאה תעלה 1,400 ש” ועוד מע”מ