חזור

10 במלאי

-
+

סדנת CBT חד פעמית לפחד קהל וחרדה חברתית – 3/8

299.00

סדנה לפחד קהל וחרדה חברתית בשיטת CBT
הקשבה ותירגול בסדנת CBT לפחד קהל

סדנת מתחילים להתגברות על פחד קהל וחרדה חברתית: 
צעד ראשון ולא-מאיים (יחסית…) להפחתת חרדה מפני קהל בעזרת טכניקות CBT.

סדנה יחידה מסוגה המשלבת מיומנויות דיבור מול קהל עם טכניקות התגברות על פחד קהל מתחום הפסיכולוגיה הקוגניטיבית התנהגותית (CBT).  במהלך הסדנה נלמד להרגיש יותר בנוח עם דיבור מול קהל בעזרת תמיכה מהקהל, כלומר משאר המשתתפים. נלמד להתגבר על הימנעות בעזרת טכניקות קוגניטיביות שיקטינו את הביקורת-העצמית השלילית שמייצרת ומגבירה חרדת קהל.

המפגש יכלול 2 סבבי תירגול שבהם המשתתפים ישתפו חוויות מול קהל ואת דרכי ההתמודדות שלהם. היתרון בתירגול מול הקבוצה נעוץ בקהל האמיתי. כך התירגול הופך לממשי ומלחיץ יותר.  בדרך זו גם אפשר לבחון בזמן אמת את יעילות הטכניקות

תיאוריה: CBT ככלי להורדת ביקורת עצמית, פחד קהל וחרדה חברתית

אחד התהליכים שיוצרים חרדות ופוביות הוא מחשבות שליליות ובקורתיות כלפי האירוע שנתפס כמאיים. מחשבות אלו הופכות  לדפוס חשיבה ובמשך לדיאלוג פנימי קבוע.  עם השנים המחשבות הופכות אוטומטיות והאדם החרד כמעט שאינו מודע להן. בסדנא נכיר ונתרגל סוגי חשיבה מגבילה (שמעוררת את החרדה), נתרגל אחד מול השני העלאה של אותן מחשבות אוטומטיות לרמה יותר מודעת (שתאפשר לנו שליטה יותר טובה עליהן), ונחליף אותן בדיאלוג עצמי חיובי יותר.

תירגול: לעמוד מולם ולטפל בפחד קהל בזמן אמת

תיאוריה זה נחמד, אבל חשוב לבדוק שהיא באמת עובדת במציאות.  לכן כל תלמיד יוכל לעמוד מול הקבוצה ולבדוק מעשית כל טכניקה שנלמד בשיעור. וזה היתרון הכי גדול של הסדנה הזו והסיבה שהיא כל כך יותר יעילה מכל טיפול CBT אחר:  ההופעה מול קהל מאפשרת לדעת בזמן אמת אם הכלי שבנינו עובד תכל’ס במציאות.  בטיפול פסיכולוגי צריך אחר כך ללכת ולחפש תירגול בחוץ, ואז לחזור ולדווח אם הטיפול עבד או לא. ואם הוא לא הצליח צריך לנסות שוב. ושוב  זה לוקח שבועות ולפעמים חודשים.  אצלנו התירגול הוא מיידי ולכן התהליך לוקח דקות. ואם משהו לא עובד אפשר לנסות שוב ושוב עד שמצליחים!

עוד יתרון בתירגול הקבוצתי הוא הקבוצה:  בכל הופעה ונסיון המשתתף גם מקבל משוב מאחרים שסובלים מאותה חרדה.  הם יגידו לו אם הטכניקה עזרה לו לשפר את הבטחון והביצועים (ושוב- אם זה לא עבד אפשר לחזור על התהליך עד להצלחה).  בו זמנית הוא עצמו נותן משוב לאחרים ולומד מהמאמצים שלהם .  הנסיון הזה ילמד כל משתתף – ודרכו את כולנו – איך להשתמש נכון בטכניקות ואיך להוריד חרדות ופחדים גם כשכולם מסתכלים עלינו.

מגבלות סדנת CBT:

הסדנה חד-פעמית ולכן אינה תחליף לקורס המלא לדיבור מול קהל. הסדנא משלימה את הקורס. היא גם מתאימה גם לאנשים הנמצאים בטיפול פסיכולוגי או בקואוצ’ינג ורוצים תיגבור לשלב טיפול מעשי בחרדת קהל מול קהל ‘אמיתי’.