מערת פער הוצפה בגשמים

 

מערת פער בגליל העליון היא (או אולי היתה)
אחד המקומות הקסומים בארץ.

בכל גשם התרחש במערה פלא אמיתי: מי הגשמים והשלגים שירדו על הרי אדיר ושלוחות הר מירון זרמו לבקעת פער, ואז לתוך המערה ואז... זהו. הם פשוט נבלעו במערה.

לאווירה הקסומה תורמים גם עצי האלון הגדולים והעתיקים שמקיפים את המערה, המראה המוזר של הקרקע ששוקעת לתוך הערוץ, ולא מזיקות גם האגדות הדרוזיות מספרות על חפצים וחיות מחמד שנסחפו למערה ואז הגיחו ממעיינות נחל כזיב. 

מערת פער בגליל המערבי

אפילו המדענים אומרים שיש משהו בהנחה שהמים שחדרו למערה נובעים ממעיינות אלו.  ההסבר שלהם הוא שמדובר בבולען קראסטי עם סדק תת-קרקעי שמנקז את בקעת פער. והשילוב הזה הפך את מערת פער ליעד לחובבי קסמים כמו גם למדענים וגיאולוגים.

גם אני עצמי, כחובב קסמים וגיאולוגיה, גילית שהמערה משרה עליך סוג של אווירה שאין באף מקום אחר וניצלתי כל הזדמנות להביא את יורשת העצר (בתמונה משמאל) להתחבר לאגדה.  עד אתמול.

חורף 2021:  המערה מוצפת

כי אתמול, אחרי השלגים של פברואר 2021 הגענו לבקר במערה, ונדהמנו לגלות, במקום שבו היו בולען, וערוץ ומערה - ועכשיו יש שם אגם ענק בשטח של כמה מאות מ"ר, אולי אפילו כמה דונמים, ובעומק של עשרות מטרים.

מערת פער מוצפת

האגם כולל את כל הבולען והשטחים שמסביבו.  גם בולען קטן יותר שנמצא בסמיכות לבולען הראשי התמלא מים והפך לאגם קטן בעצמו.

ההסבר ההגיוני הוא שכמה מהסדקים בסלע שאיפשרו את חילחול המים נסתמו ועכשיו המים שזרמו למערה נקווים והפכו לאגם שבלע לתוכו את המערה.

האם הסדק ייפתח בעתיד?  האם המערה הקסומה שהיתה שם תחזור ותיחשף?  זה כנראה נדע רק בעתיד.

אזהרה:  הכניסה למערה בתקופת גשם היתה מסוכנת ביותר, וכנראה שגם עכשיו צריך להיות מאד זהירים בשחיה או צלילה באגם!

 

למידע נוסף והרשמה