סקר חדש: הציבור מדרג את כושר הנאום של פוליטיקאים

ו' 28/02/2020 09:02

אז מי הפוליטיקאי שנואם הכי גרוע בישראל?  ומי הכי טוב?
סקר חדש של בית הספר לדיבור מול קהל חושף את דירוג כושר הנאום של הפוליטיקאים בישראל.

סקר- דירוג רמת כושר הנאום של פוליטיקאיםהסקר שנערך בקרב 183 סטודנטים מ-10 אוניברסיטאות ומכללות מגלה שמירי רגב היא הפוליטקאי(ת) עם הציון הכי נמוך בארץ (ציון 4.9 מתוך 10), כאשר מיד אחריה השר אריה דרעי וח"כ אחמד טיבי (5.0 ו-5.3) ואז בני גנץ.
חשוב לשים לב שהציון הנמוך של רגב כנראה לא נובע משוביניזם כי נשים נתנו לה ציון נמוך משמעותי מאשר גברים.

בראש הטבלה, באופן לא מפתיע ניצב בנימין נתניהו עם ציון 9.0, וגם לא מפתיע שהפער בינו לבין המקום השני הוא גדול. מה שכן מפתיע זה זהות המקומות הבאים- את המקום השני תופס הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל (7.7), שלדברי גיא יריב עורך המחקר נכנס לסקר רק לצורך בדיקת השאלון (למנוע בלבול בין דעה חיובית לבין היכרות עדכנית). אחריו שרת המשפטים לשעבר שקד.

דירוג כושר הנאום של פוליטיקאים לפני נטיה פוליטיתממצא אחר הוא שיש קשר חזק בין העמדה הפוליטית של הנסקרים לבין דעתם על כישורי הנאום של הפוליטיקאים. כמעט כל הפוליטיקאים שנסקרו קיבלו ציון גבוה יותר מהתומכים שלהם מאשר מהיריבים הפוליטיים: נתניהו לדוגמה אמנם קיבל ציון גבוה של 9.4 מהנשאלים שהזדהו כשמאל, אבל הנשאלים הימנים נתנו לו 10 עגול...

אצל גנץ הפער היה גדול בהרבה. תומכי השמאל, המרכז, וחסרי הדעה דירגו אותו באמצע הטבלה עם ציון 6.5, אבל הימנים נתנו לו ציון של 3.9. ולכן מעניין (וגם קצת עצוב) לראות שהנשיא ריבלין מקבל ציונים שממקמים אותו בשמאל.

הפתעה: האם הערצה לנתניהו מנבאת פחד קהל?

ממצא מרתק שגיא יריב מתאר מהסקר נוגע לקשר בין הערצה לפוליטיקאים (ובמיוחד נתניהו) לבין פחד קהל. כמי שמתמחה בפחד קהל הוא היה סקרן לראות איך היחס לפוליטיקאים מושפע מפחד קהל.

"ראינו בסקר שאנשים עם פחד קהל נותנים בממוצע ציונים נמוכים יותר לכל הפוליטיקאים - חוץ מביבי" אומר יריב, "וכשנכנסנו פנימה ראינו קשר משמעותי (מיתאם 0.63+ בקרב תומכי כחול לבן) בין פחד קהל לבין ציונים גבוהים לנתניהו כדובר זה מימצא אירוני כי הוא מראה שבקרב שמאלנים הערצה לנתניהו כדובר מנבאת פחד קהל".

בימים אלו עובד המכון על מחקרי המשך כדי להסביר את הקשר שנמצא. לדעתו של יריב הקשר טמון במחקרים בפסיכולוגיה קוגניטיבית המראים שפחד קהל נובע לרוב מביקורת עצמית בלתי רציונלית. להערכתו אם תתקיים מערכת בחירות רביעית הם לא יתקשו להשיג מידגם מספיק גדול להוכיח את התיאוריה שלו...

הסקר נערך עבור ומטעם גיא יריב - ביה"ס לדיבור מול קהל בפיקוח פרופ' אליעזר יריב בתאריכים 28.1-20.2.2020 באמצעות שאלונים למילוי עצמי ע"י 183 סטודנטים. אחוז ההיענות היה כ-60%, ומרווח הטעות הוא 7.24%. למידע נוסף על הסקר: guyariv.com/research. למידע נוסף על דיבור מול קהל ופחד במה: guyariv.com/stagefright

למידע נוסף והרשמה