מאמר ב'הארץ' - "נתניהו מבצע הטעיית ראש"

א' 10/11/2013 23:11

מתוך מאמר ב'הארץ' ב-10 בנובמבר 2013


הרטוריקה של נתניהו בכדורסל 'הטעיית ראש' היא תרגיל שבו שחקן מפנה ראש לכיוון אחד כדי להטעות את השומר שלו ואז מכדרר לצד השני.  נתניהו הדגים אתמול כיצד מבצעים 'הטעיית-ראש' רטורית מושלמת.

לכל מי שלא עקב, נתניהו נתן אתמול  נאום קצר וכואב שבו השתלח מדם ליבו באיראן ובהסכמים איתה.  זה היה נאום קצר אך עוצמתי: ציני ("האיראנים מסתובבים בז'נבה מרוצים.  בצדק.  הם קיבלו את העיסקה של המאה"), דיפלומטי ('מדינות רבות באזור מתנגדות להסכם') אך מאיים ("ישראל אינה רואה עצמה מחוייבת להסכם ותגן על בטחונה').

הנה ראש ממשלה ישראלי המגן על קיום המדינה

 אז איפה ההטעיית ראש?

 כי באמצע הנאום נתניהו מחליף נושא והופך את הנאום שלו לנאום על ההתנחלויות.  הוא משתמש באותו טון אבל וזועם כדי להבהיר שהפצצה האיראנית והקפאת ההתנחלויות הן אותו דבר.  למעשה נתניהו תוקף את מזכיר המדינה קרי ואת 5 המעצמות על כך שהן מאמינות לפלסטינאים כמו שהן נפלו קורבן להטעיה האיראנית.

 זהו מהלך רטורי מבריק כי נתניהו לקח עמדה שבה יש קונצנזוס מלא מאחוריו (מי מתנגד לפירוק איראן מנשקה?) ואז מנצל את אותו קונצנזוס כדי לתקוף את בעלות בריתה של ישראל על עמדתן בנושא הרבה פחות מוסכם כמו המשך הבניה בהתנחלויות.

 כמו שגאוני הכדורסל יודעים להפנות ראש לצד אחד ואז לכדרר לצד השני מבלי לאבד מהירות, גם נתניהו הצליח לשמור על אותה רמת אנרגיה רגשית ושכנוע פנימי במעבר שביצע, דבר ששם אותו בליגת העל של הדוברים והנואמים.

נתניהו הוכיח שוב למה הוא הרטוריקן מספר 1 בארץ, שמסוגל למכור קרח לאסקימוסים.  הוא גם הזכיר שוב למה בכל פעם שהוא בא למכור משהו, בני שייחו מסתכלים ימינה ושמאלה כדי לבדוק, אולי הם אסקימוסים שבאים למכור להם קרח...

 לצפיה בראיונות נוספים -  לקביעת שיחה עם גיא יריב - לתיאום ראיונות

למידע נוסף והרשמה