מאמר במעריב: נאום נתניהו בין רטוריקה לבין ציפיות

ש' 04/10/2014 19:10

 

מעריב - נתניהו בין רטוריקה לציפיות

(מעריב 1.10.2014) הרטוריקן שבי נהנה כל פעם לצפות בנתניהו נואם.

זה פשוט תענוג לראות פוליטיקאי שמתייחס ברצינות לכל המרכיבים של נאום טוב: טיעונים מנומקים שמגובים בדוגמאות, מבנה שמוביל אותך ממסקנה למסקנה, חיתוך דיבור שמדגיש את הדברים החשובים וזורם בכל השאר ועוד.

אבל הנאום של נתניהו באו"ם השנה עורר תגובות מעניינות:  " הוא קופירייטר מוכשר" אמר עליו ח"כ איתן כבל, " תמיד ידענו את זה".  שהבה גלאון קראה לו "שוב הנאום המוכר", ויו"ר האופוזיציה אמר " הוא יודע לנאום. הבעיה שהעולם כבר לא מקשיב".

אז מה קרה לנאום המלוטש של נתניהו שהוא מתקבל ככה?  ולמה גם נאום שלו מלפני שנתיים - יצירת מופת בהצגה פשוטה של פיזיקה גרעינית לקהל של פוליטיקאים - נזכר רק בזכות ציור ילדותי של פצצה עם קו אדום עליה?

המחיר של ציפיות גבוהות

הסיבה היא שנתניהו נאבק באוייב היחיד שיכול לנצח אותו במגרש הרטורי:  הוא עצמו.  מאז תחילת הקריירה שלו  נתניהו מוכר את עצמו דרך כושר השכנוע.  הוא מיתג את עצמו כ'מר הסברה' וכ-'בעל הופעה טלגנית שמשכנע את האמריקאים בשפתם'.

כאשר זה מה שאתה אומר על עצמך, אל תופתע שזה מה שאחרים מתחילים לצפות ממך.

זה בלט במיוחד כשנתניהו נכשל בדיבייט שלו עם איציק מורדכי לקראת הבחירות ב-98.  על אף שנתניהו היה חד ומנומק, הציבור חשב שמרדכי ניצח את הנאום ולו בזכות העובדה שלא הפסיד.

 

והבעיה אף חמורה מכך: לא רק העיתונאים והיריבים הפוליטיים משתמשים בכישרון הרטורי של נתניהו נגדו אלא גם הציבור.  כי כששיש לך שם של מי שמסוגל למכור קרח לאסקימוסים קשה להאשים את המאזנים שמקשיבים לו בעודם מסתכלים סביב לבדוק שהם לא בטעות אסקימוסי, שמישהו מוכר לו שלג.

הנמכת ציפיות – זה מה שפינקלשטיין היא צריך להציע.

תהיה גבר. תשפיל את עצמך

אז מה עושה נואם בחסד שנדרש להבריק יותר ויותר אך בכך רק מקשה על המסר שלו לחדור את חומת הציניות של מאזיניו? 

מנמיך ציפיות. לדוגמה, כאשר אובמה (עוד נואם-על שסובל מאותה בעיה) נדרש להתעמת בדיבייט עם יריביו רומני ומקיין הוא עבד קשה מאד להדגיש כמה הם יותר מנוסים ומשופשפים ממנו בעסק הזה.  מנגד, ג'ורג' וו. בוש הצליח לנצח דיבייטים נגד יריבו קרי בכך שהציג את קרי כמשוכלל מדי ואת עצמו כאדם פשוט ונגיש.  

האם נתניהו מסוגל לרדת על עצמו?  (והאם שרה תרשה לו?)  קשה לדעת, אבל הנה מיומנות רטורית אחת שלא יזיק לאשף הנאומים לרכוש לקראת עונת הבחירות המתקרבת.

למידע נוסף והרשמה