ראיון: איך להסביר יותר טוב

ש' 23/11/2013 13:11

ראיון בתוכנית הבוקר של ערוץ 10


 

קצת מצחיק להסביר מה זה אומר להסביר.  ולעשות את זה בתוכנית בוקר זה גם אתגר לא קל.  אבל בראיון הזה מקבלים כמה טיפים חשובים איך לעשות את זה נכון מול קהל וגם באחד-על-אחד.

הטיפ הראשון שעולה בראיון הוא שאסור להשאיר את האמירה שלנו ללא הסבר.  תמיד צריך לחשוב כאילו הצד השני שאל "למה?" ולהוסיף סיבה מדוע האמירה שלנו נכונה.  הטיפ הזה, שמתחבר לטכניקת 6Y שלומדים בקורס דיבור מול קהל עוזר לאנשים להיות מעמיקים יותר ומשכנעים יותר.

טיפ נוסף, שנשמע פשוט אבל רבים מדלגים עליו, הוא להקפיד להביא דוגמא לכל אמירה משמעותית שאנחנו רוצים לשכנע בה.  דוגמאות עוזרות למי שלא הבין את ההסבר, ומעבירות מסר של אמינות ומומחיות.  בקורסים שלנו לפחד קהל אנחנו רואים שדוגמאות עוזרות במיוחד למי שלא בטוח במומחיות של עצמו - אנשים שמרגישים נחיתות כשהם צריכים לדבר מול קהל שמרגיש להם 'רציני' או 'מקצועי'.  זה לא תמיד עובד בניסיון ראשון או שני, אבל הקפדה על שילוב דוגמה בכל מסר מרכזי משדרגת מאד דוברים לא מנוסים.

המסר המרכזי הוא ששכנוע  הוא לא כישרון מולד, אלא סידרה של מיומנויות שכל אחד יכול לרכוש, אבל ששום בית ספר או מכללה בארץ לא כוללים בתוכנית הלימודים שלהם.  אז מי שהשיג את היכולת הזו מחיקוי ההורים או בניסוי וטעיה בילדות מצליח - ושאר הישראלים מצליחים פחות.


למידע נוסף והרשמה